Jak poradzić sobie z byciem zdradzanym
19 maja 2022Jeśli zostałeś zdradzony, możesz przeżywać burzę emocji. W jednej chwili możesz czuć się zdruzgotany, a w następnej - wściekły. Złamane serce może prowadzić do poczucia wstydu...
Być może używałeś zwrotów "być w kimś zakochanym" i "kochać kogoś" zamiennie, ale są między nimi istotne różnice. "Iskrę, która definiuje doświadczenie miłości od pierwszego wejrzenia, lepiej opisać jako silne przyciąganie, któremu towarzyszy otwartość na przyszły związek" - mówi psycholog Theresa E. DiDonato, Ph.D. "Romantyczna miłość jest bardziej zaangażowana, obejmując komponenty emocjonalne, poznawcze i behawioralne. Nie jest to również coś, co pojawia się natychmiast, ale raczej ma tendencję do powstawania z czasem." Ważne jest, aby rozumieć różne oznaki prawdziwego zakochania i wiedzieć, czy ta chemia jest prawdziwa. Jeśli próbujesz zinterpretować silne uczucia, które do kogoś żywisz, oto jak rozszyfrować, czy jesteś zakochany, czy też kochasz tę osobę.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy jesteś zakochany, czy rzeczywiście ich kochasz.
Bycie zakochanym w kimś jest nacechowane emocjonalnie. Jeśli zastanawiasz się, co to znaczy być zakochanym, jedno kluczowe rozróżnienie ma związek z twoimi emocjami. Mówiąc dokładniej, kiedy jesteś w kimś zakochany, odczuwasz silne, niemal niewytłumaczalne pragnienie posiadania tej osoby. W rzeczywistości "zakochanie" oznacza tęsknotę za kimś: Ciągle o niej myślisz i pragniesz spędzać z nią czas.
Kochanie kogoś nie opiera się na wirze emocji. Miłość wyrasta z rozwijającego się przywiązania. Bez względu na to, czy osoba, którą kochasz, jest partnerem, przyjacielem, rodzicem czy dzieckiem, twoje silne uczucia wynikają z głęboko zakorzenionego przywiązania, a nie z wysokiej namiętności i zauroczenia. Melissa Hobley, CMO portalu randkowego OkCupid, powiedziała, że "szybkie zaręczyny i burzliwe romanse mogą nie wypalić, ponieważ pary po prostu nie znają się wystarczająco dobrze". Badania wykazały, że ludzie, którzy umawiali się na randki przez co najmniej dwa lata przed zaręczynami, są szczęśliwszymi małżeństwami, więc nic nie zastąpi odpowiedniego poznania kogoś".
Bycie "zakochanym" może z czasem wygasnąć. Kiedy jesteś zakochany, głębokie uczucia mogą być ulotne. Można przejść od intensywnego uwielbienia do obojętności, gdy mija czas i nowość danej osoby przestaje być atrakcyjna. Zakochanie się w kimś dzisiaj nie gwarantuje, że będzie się tak samo czuć przez cały czas. Christine Meinecke, psycholog kliniczny z Des Moines w stanie Iowa, mówi: "Zauroczenie przemija u każdego. Wtedy właśnie odkrywasz swoją niezgodność psychologiczną i zaczynasz się rozczarowywać. Nagle przełącznik zostaje przestawiony i teraz widzisz tylko różnice. Skupiasz się na tym, co jest w nich złe. Trzeba im powiedzieć, co powinni zmienić".
Kochanie kogoś jest trwalsze. Kochanie kogoś jest długotrwałe. Nawet jeśli osoba, którą kochasz, sprawi Ci przykrość, rozczaruje Cię lub stanie się bardziej odległa, to i tak zawsze będzie Ci na niej w jakimś stopniu zależeć. W rzeczywistości miłość do drugiej osoby może być tak głęboko zakorzeniona, że uczucie, jakim darzysz byłego, może trwać jeszcze długo po rozstaniu. Według Kemi Sogunie, certyfikowanego profesjonalnego trenera życia i eksperta ds. związków: "Często używamy słowa 'miłość' w sposób luźny i mieszamy bycie zakochanym z faktycznym kochaniem kogoś. Zakochanie w kimś może wynikać z zauroczenia, zaborczości i obsesji. Oboje rozmawiacie, trzymacie się za ręce, przytulacie się i rozwijacie powierzchowne uczucia. Czujesz się samotny, gdy nie ma przy tobie partnera. Pragniesz i tęsknisz za tym, aby partner był z Tobą przez cały czas. Z drugiej strony, miłość do kogoś wykracza poza fizyczną obecność. Pragniesz, aby ta osoba się rozwijała, nie dostrzegasz jej wad, widzisz możliwości budowania w sobie nawzajem i razem; motywujesz, zachęcasz i inspirujesz się nawzajem". Innymi słowy, kiedy kogoś naprawdę kochasz, oboje wzrastacie i wspieracie się nawzajem, pozostając sobie wierni w waszej relacji.
Bycie zakochanym łatwo może zostać zachwiane. Kiedy jesteś w kimś zakochany, wasza więź może nie być na tyle silna, by bez szwanku przejść przez wyzwania. Na przykład, możesz być zakochany po uszy w swoim partnerze, ale gdy tylko pojawią się prawdziwe problemy, ta niezwykle namiętna więź może zniknąć. Mówiąc prościej, zakochanie nie oznacza, że naprawdę znasz drugą osobę na tyle dobrze, by wspólnie pokonywać przeszkody. Kurt Smith, Psy.D., LMFT, LPCC, AFC, wyjaśnia: "Oczywiście, kiedy związek jest nowy, zaloty lub bycie zalotnikiem jest zabawne i przyjemne. Na początku ciągle myślimy o nowej osobie w naszym życiu, chcemy spędzać razem cały czas i dzielić się nowymi doświadczeniami. Chcemy pokazać, co czujemy, dostając kartki, kwiaty lub wysyłając słodkie wiadomości tekstowe. Uczucia bywają jednak ulotne. Nikt chyba nie chce mówić o tym, że te miłosne uczucia mogą wygasnąć, że potrzeba pracy, by utrzymać miłość przy życiu i że wybór, by pozostać w miłości, jest wyborem, którego wszyscy musimy dokonać."
Miłość do kogoś może przetrwać życiowe wzloty i upadki. Kiedy kogoś kochasz, twój związek jest wystarczająco silny, by przezwyciężyć życiowe wyzwania. Dzieje się tak dlatego, że wasza więź jest tak nieodłączna, że problemy mogą was do siebie zbliżyć. Psycholog Randi Gunther, Ph.D., mówi: "W związkach, w których drzemie potencjał prawdziwej miłości, ludzie niemal natychmiast odczuwają chęć wyznania i podzielenia się wszystkim o sobie, zarówno negatywnym, jak i pozytywnym. Po prostu nie chcą niczego ukrywać. Od razu czują się odważni, chcą wiedzieć i być znani, bez względu na wynik". W końcu miłość opiera się na zaufaniu, szacunku i szczerości, które rozwijają się z czasem.
Aby zrozumieć różnicę między byciem zakochanym a kochaniem kogoś, ważne jest też, by zdać sobie sprawę, jak te dwa pojęcia są ze sobą powiązane. Bycie zakochanym w kimś faktycznie przygotowuje grunt pod zbudowanie długotrwałej miłości. Jesteś skłonny do odpowiednich poświęceń, aby zaspokoić potrzeby partnera w połowie drogi, jednocześnie ciesząc się tymi aspektami drugiej osoby, które wydobywają z ciebie to, co najlepsze. Szczerze cieszysz się towarzystwem partnera, więc masz motywację do wspólnego rozwoju, podejmowania ryzyka i ułatwiania sobie nawzajem życia. Badanie opublikowane w Journal of Social and Personal Relationships wykazało, że pasja jest ważna, ale równie ważna jest troska o partnera i jego troska o ciebie. Związki międzyludzkie zyskują, gdy każdy z partnerów okazuje i przyjmuje współczucie, które sprzyja dobremu samopoczuciu drugiej osoby; nazywa się to "miłością współczującą". W konsekwencji zakochanie może przekształcić się w zobowiązanie na całe życie.
Komentarze