BBiznes
Biura hybrydowe sposobem na przyszłość dla MŚP po Covid
1 grudnia 2021
Jak dowodzą nowe badania, praca w domu podczas pandemii koronawirusów zmieniła praktyki biznesowe, ponad połowa firm twierdzi, że do lata przyszłego roku będzie zatrudniać pracowników w modelu hybrydowym.
W ankiecie przeprowadzonej wśród 1000 właścicieli firm przez specjalistę ds. cyberbezpieczeństwa, firmę Nexor, 9% respondentów stwierdziło, że już przeszło na model hybrydowy. Natomiast 45% stwierdziło, że planuje to zrobić w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Jednak badanie wykazało również, że wielu właścicieli firm nadal ma obawy związane z przejściem na elastyczne przestrzenie robocze. W dużej mierze dotyczyły one cyberbezpieczeństwa. Respondenci wyrazili obawy, że praca w różnych przestrzeniach biurowych może sprawić, że będą bardziej narażeni na cyberataki.
Nowa normalność
Branża elastycznych biur niewątpliwie rozwijała się przed firmą Covid. W 2018 r. raport The Instant Group wykazał, że między październikiem 2017 r. a październikiem 2018 r. liczba śledzonych elastycznych centrów biurowych w Wielkiej Brytanii wzrosła do 5 320. To wzrost o 10% w całym kraju w ciągu zaledwie jednego roku.
Jednak badania przeprowadzone przez Nexor wykazały, że tylko 3% szefów stwierdziło, że zawsze mieli rozproszoną siłę roboczą, podkreślając wpływ pandemii na świat pracy.
Częścią atrakcyjności tego rozwiązania są oszczędności, jakie elastyczna praca może zaoferować MŚP. Luźniejsze warunki umowy oznaczają niższe ceny w porównaniu z kosztami wynajmu biura w pełnym wymiarze godzin. Jest to również bardziej atrakcyjne dla pracowników, z których większość angażuje się i korzysta z pracy w domu w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o najtańszych przestrzeniach coworkingowych w Londynieprzeczytaj nasz przewodnik online.
Co powstrzymuje MŚP przed przejściem na rozwiązania hybrydowe?
Znacząca liczba właścicieli małych firm, którzy twierdzą, że planują zmianę na biuro hybrydowe, nie jest pozbawiona zastrzeżeń.
Spadek produktywności był wymieniany jako największa obawa przez jednego na trzech brytyjskich pracodawców, którzy wzięli udział w badaniu Nexor. Inne obawy wymienione w badaniu to:
- Utrzymanie równych szans dla wszystkich pracowników, którzy czują, że mają możliwość rozwoju (28%)
- Komunikacja (24%)
- Efektywne zarządzanie podzielonymi zespołami (24%)
- Współpraca (20%)
- Cyberbezpieczeństwo (18%)
Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, czterech na dziesięciu szefów przyznaje, że największym wyzwaniem jest dla nich zapewnienie wystarczającej ochrony firmy. Kolejne 23% twierdzi, że ich główną przeszkodą jest wiedza, od czego zacząć lub czy stać ich na odpowiednią ochronę cybernetyczną.
W okresie występowania koronawirusa więcej pracowników wykonywało pracę zdalną lub w domu. Posiadanie mniej bezpiecznych połączeń sieciowych sprawiło, że byli oni bardziej podatni na ataki hakerów i oszustwa typu phishing, co doprowadziło do wzrostu liczby cyberataków.
Patrząc w przyszłość do 2022 roku, 63% pracodawców zwiększy swój budżet na cyberbezpieczeństwo. Kolejna jedna na dziesięć osób (41%) zainwestuje w samodzielną polisę ubezpieczeniową w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Komentując badania, Fergus Mathieson, Head of Markets and Propositions w Nexor, powiedział: "Bez względu na branżę czy biznes, obawy o bezpieczeństwo związane z pracą hybrydową dotyczą wszystkich. Wielokrotnie jedną z najczęstszych przyczyn udanych cyberataków jest błąd ludzki. Nie jest to wina użytkownika, zwłaszcza biorąc pod uwagę zasoby, które są przeznaczane na tego rodzaju ataki, ale często wynika to z braku szkoleń i przeoczenia czynnika ludzkiego w kwestii bezpieczeństwa.
"Jednakże, czynnik ludzki może być również częścią najsilniejszej obrony firmy, aby zatrzymać udany atak, a także ograniczyć stopień szkód, jeśli atak się powiedzie. Dlatego zapewniając odpowiednie szkolenia i narzędzia dla pracowników, zapewni to, że nawet w hybrydowym świecie można być wystarczająco chronionym."
Jakie środki bezpieczeństwa cybernetycznego powinny podjąć MŚP w przypadku pracy hybrydowej?
Największym środkiem cyberbezpieczeństwa, jaki przedsiębiorcy chcą wdrożyć w swojej firmie w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jest więcej szkoleń dla pracowników. Popularnością cieszyło się również zatrudnienie konsultanta ds. bezpieczeństwa, dodanie dodatkowych firewalli, zastosowanie wyższych poziomów szyfrowania oraz wprowadzenie dwuskładnikowego uwierzytelniania.
Badanie przeprowadzone przez Nexor wykazało, że jeden na pięciu szefów zapewnia swoim pracownikom szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa raz w miesiącu. Jednak tyle samo przyznaje, że ich pracownicy nigdy nie przeszli żadnego szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jeśli mieli, to tylko wtedy, gdy po raz pierwszy dołączyli do firmy. Zaleca się, aby firmy odświeżały wiedzę swoich zespołów przynajmniej raz w roku
Darren Hockley, MD specjalisty w dziedzinie eLearningu ,DeltaNet International, powiedział: "Jestem zdecydowanym zwolennikiem tego, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka cyberataków jest zainwestowanie czasu i środków w utrzymanie bezpieczeństwa systemów i upewnienie się, że pracownicy są świadomi zagrożeń cybernetycznych, przed którymi stoi firma, niezależnie od tego, czy pracują w biurze, czy w domu.
"Aby to osiągnąć, ważne jest, aby ugruntować silną kulturę zgodności w całej organizacji, zapewniając, że pracownicy czują się tak samo odpowiedzialni za bezpieczeństwo cybernetyczne w domu, jak i w biurze. Do liderów firm należy ciągłe wzmacnianie tej kultury poprzez nadawanie właściwego tonu od góry, identyfikowanie nowych zagrożeń i zarządzanie nimi oraz oferowanie ciągłych i angażujących szkoleń uświadamiających na ten temat."
Komentarze