12 czerwca 2020

Czym kierować się przy wyborze wina?

Jednym z ciekawszych zawodów jest sommelier, czyli specjalista od win. Mało kto wie na ten temat tyle, co on. Większość z nas wchodząc do sklepu z winami nie bardzo orientuje się, co tak naprawdę wybrać. Czerwone czy białe, słodkie czy wytrawne, w butelce z korkiem czy zakrętką? No i oczywiście: ile ma kosztować? Aby ułatwić naszym czytelnikom zadanie postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik o tym, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze wina.

Wybieramy wino – na co zwrócić uwagę?

Wielu z nas wybierając wino kieruje się opiniami innych: rodzinny, znajomych z pracy, przyjaciół. Jednak warto tu o ostrożność: to, że dane wino smakowało innej osobie, niekoniecznie oznacza, że zasmakuje i nam. To właśnie smak jest bowiem najważniejszym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę kupując wino. W jaki sposób zatem mamy wybrać coś, o czym nie mamy większego pojęcia? Najprościej będzie, gdy zanim udamy się do sklepu odpowiemy sobie na kilka pytań dotyczących naszych codziennych preferencji. Po pierwsze: czy słodzimy herbatę? Jeśli tak, może to oznaczać, że lepsze będą dla nas wina słodkie lub półwytrawne; jeśli nie – możemy spróbować wina wytrawnego. Kolejne pytanie: czy do posłodzonej herbaty dodajemy cytryny? Odpowiedź twierdząca może oznaczać, że dobrym wyborem będzie wino słodko-kwaśne. A teraz pomyślmy o kawie. Preferujesz mocne, gorzkie espresso? Warto wypróbować wino wytrawne o cierpkim smaku – doskonałe będą na przykład roczniki leżakujące w beczkach, zawierające duże ilości garbników. Natomiast gdy wolisz lekką i słodką kawę latte, wybierz coś delikatniejszego. Warto też przyjrzeć się etykiecie. Najlepsze są wina, które zostały rozlane bezpośrednio na terenie winnicy, bez przewożenia ich do zabutelkowania do innych krajów.

Jak dobierać wino do potraw – poradnik dla początkujących

Zwyczaj serwowania wina do dań przywędrował do nas z zachodu – jego kolebkami są przede wszystkim Włochy i Francja. W Polsce coraz częściej rezygnuje się ze stawiania na stole wysokoprocentowych trunków właśnie na rzecz wina. W tym miejscu rodzi się pytanie: jaki rodzaj wina należy podawać do poszczególnych potraw? Podstawowa zasada jest taka, że gdy podczas jednego spotkania mają wystąpić różne rodzaje win, należy zacząć od najsłabszego i stopniowo przechodzić do mocniejszych. Podobnie wygląda kwestia roczników: najpierw serwujemy wina młode, a następnie starsze. Ważna jest też kolejność pod względem intensywności nut zapachowych: zaczynamy od win mniej aromatycznych, a kończymy na tych pachnących najmocniej. Jak zatem dobierać wino do potraw? Oto kilka przykładów:

  • przystawki: najczęściej wino białe, odpowiednio schłodzone,

  • makarony: lekkie wino wytrawne białe albo różowe,

  • ryby: wino białe,

  • chude mięso, drób: wino białe schłodzone (wyjątek: kurczak z rożna – tu wino czerwone),

  • ryby: wino białe (wyjątek: ryba pikantna – tu lekkie wino czerwone),

  •  cielęcina: wino różowe lub lekkie czerwone,

  • mięsa czerwone pieczone i smażone: mocniejsze wino czerwone wytrawne,

  • deser: wino słodkie lub półsłodkie, likier.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *